Trapped Fly KİŞİSEL BLOG NEDİR? NE İŞE YARAR? - Metkanse Blog

KİŞİSEL BLOG NEDİR? NE İŞE YARAR?

Merhaba arkadaşlar!

Bu yazımda, kişisel bloglara bir nebze atıfta bulunacağım. Birçok araştırma yapılmış google suggest'te, kişisel blog nedir, kişisel blog nasıl kurulur, kişisel blog ne işe yarar gibi başlıklar altında.. Ben de kısa bir araştırma yaptım bu konuda ve gördüm ki herkes bir sınırlama ile ifade etmiş kişisel blog tanımını. Kişisel blog nedir? Şöyledir, bu konular vardır, tasarımı şudur, yazılımı budur, yazar kişiler genelde şunlardır vb..

Kişisel blog ne midir?

Sınırlamayın bir çizgi ile kişisel blog'u.. Kişisel blog yazarının sanal dökümüdür. İşte bu kadar, tanımı budur.

Bloglar kendi özellikleriyle tanımlanır. Tasarımı ile, yazı tipi ile, okuyucuya seslenişi ile.. Ben blogları şiirlere benzetiyorum, duygu taşıması ile bile birebir örtüşür şiir ile.

İlle de bir tanıma sığdır bunu hafzullah diyorsanız, Kişisel blog nedir kısaca; Blog (Türkçe: ağ günlüğü, günce) veya Weblog (Türkçe: Ağ kütüğü) teknik bilgi gerektirmeden, kendi istedikleri şeyleri, kendi istedikleri şekilde yazan insanların oluşturabildikleri, günlüğe benzeyen web siteleridir.

Birçok farklı blog türü vardır. Bloglar çoğu zaman yazarın kişiliğini temsil eder veya web sitesinin amacını yansıtır. Konular; Bazen kısa felsefi ifadeleri, internette yapılan yorumları, diğer sosyal faaliyetleri ve yaşamdaki değerlendirmeleri sunar.. Yazılarında verilen bağlantı linkleri, yazarın fikrini desteklediği diğer sitelerdeki yazılara yönelir.

Kişisel bloglar hakkında bu işlerde yeni olduğum zamanlar web'de; "Neyin yazıldığı, nasıl yazıldığı ve neyin yazılmadığı, nasıl yazılmadığı" üzerine bir ton makale okuyordum. Çok korkutucu, kurallara dayalı, hükümler içerek makaleler vardı. İçerisi öyle değil, buradan bilin diye söylüyorum. :) Düşünün yani o tanımlar bile aslında başta belirttiğim gibi yazarın kişisel blog hakkındaki görüşlerinin yansımasıymış.

Bana göre kişisel blog

Bana göre ideal bir kişisel blog; tasarım olarak sade ve anlaşılır olmalıdır. Okuyucuyu yormamalıdır. Anlatılanlar düzgün bir dil ile (imla) anlatılmalıdır. Ve mutlaka ama mutlaka yorumlar ile anlatılmalıdır. Yani konu yorumlanmalıdır. Bilgiyi ver yukarıda, aşağıda kendin yorumla. Güncel olmalıdır aynı zamanda. Yani 2 ayda bir yazı yazılması o blogu karama defterine çevirir. Para kazanma amaç olmamalıdır. Yazılarınız ve yorumlarınız özgün olmalıdır.

Sizi tanıtan ve okuyucu size bağlayan bir iletişim sayfanız olmalıdır. Blog'u diğer sitelerden ayıran en önemli özelliklerindendir. Okuyucuya dokunabilirsiniz, bağ kurabilirsiniz. Samimi bir hava vardır bloglarda. İşte blog budur bence.

Bunlar da aslında sınırlama gibi duruyor, ama bunlar olmadan da kişisel blog olabilir. Bunlar en ideal blog için tanımdır, ve benim için de hedeflerimdir.

Beğendiğim ve takip ettiğim blog siteleri, blog örnekleri ve kişisel blog nasıl açılır? başlıklı makalelerim bir sonraki yazımda.. Kalın sağlıcakla..

Yorum Gönder

0 Yorumlar

advertise

Kayan Resim Alanı